DMP100/240 DMP100 Melting Point Device 240V, 8.7" Length, 6.7" Height, 6.3" Wide
★★★★★ 4.7 49 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.sollenco.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Space saving compact design
  • Digital LED temperature display with 0.1°C resolution
  • 3 indicator lights (Heating, Fast, Slow) advising the procedure in process
  • Heating block with plastic cover to protect the user; cover is easily removed for cleaning
Item Weight 4 pounds
Manufacturer Dynalab Corp
Item model number DMP100/240
Package Dimensions 1 x 1 x 1 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
49 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (42)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (5)